واحد – بخش ایران بالستیک تحریم ها عربستان

واحد – بخش: ایران بالستیک تحریم ها عربستان موشک بالستیک عربستان سعودی اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی با مافيا مبارزه‌كردم / وزيرنفت

روحاني را در هيچ شرايطي تنها نمي گذارم | ايران و عربستان به اين عقلانيت رسيده اند كه در اوپك دعوا نكنند

با مافيا مبارزه‌كردم / وزيرنفت

وزيرنفت: با مافيا مبارزه كردم

عبارات مهم : ايران

بيژن زنگنه : دلواپسان خيلي اذيت كردند تا بعدا بگويند كاري نكرديد

روحاني را در هيچ شرايطي تنها نمي گذارم | ايران و عربستان به اين عقلانيت رسيده اند كه در اوپك دعوا نكنند

با مافيا مبارزه‌كردم / وزيرنفت

به زنگنه راي ندهيد! چون مي خواهد قراردادهاي جديد نفتي را منعقد كند وظرفيت توليد نفت كشور را تا سال ٩٩ به روزانه ٤ ميليون و ٦٣٠ هزار بشكه و توليد نفت خام را به ٤ ميليون و ٢٨٠ هزار بشكه در روز برساند. او مي خواهد توليد ميعانات گازي كشور را تا ٥ سال آينده به يك ميليون بشكه در روز افزايش دهد. به زنگنه راي ندهيد! او مي خواهد صادرت نفت خام و ميعانات گازي ايران را از ٢ ميليون و ٢١٨ هزار بشكه سال ٩٥ (متوسط سال ٩٥) به ٣ ميليون و ٣١٢ هزار بشكه در روز افزايش دهد. (با احتساب پالايشگاه هاي داخلي جديد) به زنگنه راي ندهيد! چون مي خواهد توليد گاز غني كشور را به يك ميليارد و ٢٥٣ ميليون ميليون متر مكعب در روز برساند. توليد گاز در سال ٩٢ تنها ٦٣٥ ميليون متر مكعب بود.

نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي، با تمام حاشيه هايي كه براي بيژن زنگنه ساخته شده است هست، شما مي توانيد به زنگنه راي ندهيد. ولی اگر راي داديد، ٤ سال از او بخواهيد تا اين اهداف را (كه در برنامه اش ذكر شده) محقق كند. شما مي توانيد به زنگنه راي ندهيد. ولی به ٤ سال گذشته نگاه كنيد و به عملكرد وزارت نفت در افزايش توليد و كسب سهم از دست رفته بازار، بعد از لغو تحريم ها، نمره دهيد. من شاهد بودم كه كارشناسان و حتي مسوولان نفتي بسياري در دنيا اين موفقيت ايران را ستوده اند. مي توانيد به اتمام فازهاي نيمه تمام پارس جنوبي با يك برنامه ريزي و اولويت بندي فازها امتياز دهيد و امتياز شما وقتي دقيق است كه درصد پيشرفت پروژه ها را با ميزان منابع هزينه شده است در هر يك از پروژه ها تا پيش از آمدنش مقايسه كنيد.

روحاني را در هيچ شرايطي تنها نمي گذارم | ايران و عربستان به اين عقلانيت رسيده اند كه در اوپك دعوا نكنند

شما مي توانيد به زنگنه راي ندهيد. ولی قبلش وضعيت پرونده پالايشگاه بزرگ ميعانات گازي خليج فارس را به دور از هياهوي رسانه اي مطالعه كنيد. ميزان مصرف سوخت مايع در نيروگاه ها را هم با چهار سال پيش مقايسه كنيد تا ببينيد چه تحولي براي كمك به محيط زيست در اين بخش رخ داده هست. آقايان نماينده، به زنگنه راي ندهيد، ولی اگر راي داديد مطالبه گر باشيد تا براي سرافرازي ايران برنامه اش را اجرايي كند. همراهش باشيد تا صنعت نفت ايران توسعه يابد. وزير نفت اگر راي بالايي داشته باشد در مذاكره با شركت هاي خارجي دست بالاتري دارد.

صدو هفتاد و يكمين اجلاس وزراي اوپك نيمه خردادماه گذشته در وين برگزار شد. بلافاصله بعد از اتمام جلسه، زنگنه در هتل محل اقامتش با چندینه رسانه خارجي مصاحبه كرد. بعد از آن بود كه چند دقيقه وقت يافتم. اين مصاحبه در دو بخش انجام شد. بخش ويديويي آن را در همان روزها ديديد. وقت خوانش بخش دوم مصاحبه امروز است.

دو ماه پيش زنگنه مي گفت كه رييس جمهور روحاني هنوز راجع به وزارت نفت با او صحبت نكرده هست. من اصرار بر صحبت نكردنش در اين باره را در مصاحبه هاي ديگرش نيز ديده بودم. من مي دانستم كه رييس جمهور روحاني، انتخابش زنگنه است و هم زنگنه را انسان عاقلي مي ديدم كه كار را نيمه كاره رها نمي كرد و براي كارش در چهار سال آنقدر حاشيه ايجاد كرده بودند كه نيمه كاره بود.

با مافيا مبارزه‌كردم / وزيرنفت

پس آیا زنگنه نمي خواست راجع به وزارت نفت تا همين چند روز گذشته صحبت كند؟! حتي شنيده ام كه وقتي روحاني از او خواسته تا در وزارت نفت بماند تلاش كرده است رييس جمهور را قانع كند تا اين مسووليت را به عهده شخص ديگري بگذارد. من جواب سوالم را مي دهم. زنگنه در چهار سال گذشته، هم كار كرده هم آزار زياد ديده هست. اين پرسش را يك بار هم وزير بهداشت چند هفته پيش مطرح كرد كه «چرا بايد هم كار كند و هم آزار ببيند؟! آن هم…» مي توان به زنگنه نقد داشت و هم در كارش اشكال وجود دارد ولی نمي توان پشت وزيري نايستاد كه براي سربلندي كشورش پاك دستانه و مخلصانه تلاش مي كند.

نخستين نقد را من به زنگنه وارد مي كنم. او نياز دارد روابطش را با بدنه صنعت نفت اصلاح بخشد. شايد كمي خوش اخلاقانه تر و مشورت مدار تر. شما هم مي توانيد نقدهاي تان را بگوييد يا بنويسيد. ولی خدمت ماندگار بيژن زنگنه به كشور را نمي توانيد قدر ندانيد. زنگنه با ٢٦ سال وزارت، اين هفته براي راي اعتماد براي بار دهم به مجلس مي رود تا پاداش اين همه سال زحمت را بگيرد. شايد با رايي بالاتر از قبلي ها.

روحاني را در هيچ شرايطي تنها نمي گذارم | ايران و عربستان به اين عقلانيت رسيده اند كه در اوپك دعوا نكنند

اوپك ١٧١ يك ويژگي منحصر به فرد هم داشت. وزير نفت ايران با هواپيماي اختصاصي به وين آمده بود. بعد اين امكان را داشت كه يكي، دو نفري بيش از دفعات قبل با خود به وين بياورد. همراهانش دور تا دور اتاق در هتل كمپينسكي وين نشسته بودند كه اين مصاحبه انجام شد. او از قراردادهاي بعد از توتال گفت و به رابطه با عربستان رسيد. راجع به همكاري با شركت هاي روسي اظهارنظر كرد و به سوالات اوپكي پاسخ داد. وقتي به همراهي اش با روحاني رسيد ولی نتوانست پنهان كند كه «من آقاي روحاني را تحت هيچ شرايطي تنها نمي گذارم.» فعلا مصاحبه را بخوانيد.

آقاي زنگنه اگر بخواهيد دوره چهارساله تان را نقد كنيد چه نقدي به خودتان وارد مي كنيد؟

نقد زياد دارم. ولي الان ذهنم برايش آماده نيست.

با مافيا مبارزه‌كردم / وزيرنفت

فكر مي كنيد تا آخر امسال بتوانيد ٦-٥ ميليارد دلار قرارداد نفتي (به جز قرارداد توتال) امضا كنيد؟

با من بحث وقت را مطرح نكنيد. كار كشور جلو مي رود. من آقاي روحاني را تحت هيچ شرايطي تنها نمي گذارم. هميشه در كنارش هستم. به خاطر سربلندي ايران، به خاطر جوانان ايران، به خاطر سربلندي جمهوري اسلامي، به خاطر آزادي، به خاطر حقوق اساسي مردم، هميشه كنار آقاي روحاني مي مانم و هر طور نياز باشد به ايشان كمك مي كنم. همه هم بدانند، آنچه براي ما مهم است سربلندي كشورمان هست. ما انقلابي هايي هستيم كه هيچ وقت ادعا نمي كنيم.

صنعت نفت در چهارسال گذشته با شما بيشتري همكاري كرد يا در هشت سال اول وزارت تان در نفت؟

فضاي اين چهار سال خيلي با قبل تفاوت داشت. قبلا فرزند ها سرحال تر و سالم تر بودند. تلاش مافيا هم در نفت خوب هست. يكي از كارهاي اصلي ما در اين مدت، مبارزه با مافيا (در نفت) بود. بابك زنجاني يك نمونه اش بود.

آینده بابك زنجاني بالاخره به كجا مي رسد؟

بابك زنجاني… (سكوت مي كند و فقط دستش را حركت مي دهد.)

چقدر از تفاهمنامه هايي كه امضا كرديد را فكر مي كنيد بتوانيد به قرارداد منتهي كنيد؟

در اين باره صحبت نمي كنم.

مديرعامل شركت لوك اويل روسيه بعد از ديدار با شما اظهار اميدواري كرد تا در چهار ماه آينده بتواند قرارداد توسعه ميادين آب تيمور و منصوري را با ايران منعقد كند. اميدواريد كه اين اتفاق بيفتد؟

من اميدوارم قرارداد توسعه ميادين نفتي را منعقد كنيم. به خصوص راجع به ميدان منصوري كارهايش در حال انجام هست. اميدوارم به نتيجه برسيم. حالا يا با شركت لوك اويل يا با شركت پرتاميناي اندونزي كه علاقه مند به توسعه اين ميدان است.

كدام يك از شرك هاي لوك اويل يا پرتامينا شانس بيشتري براي گرفتن قرارداد توسعه ميدان منصوري دارند؟

نمي توانم اظهارنظر كنم. بستگي به پيشنهادهاي مالي و فني ارزش دارد.

فكر مي كنيد، بتوانيد با شركت «گازپروم نفت» روسيه هم براي توسعه ميدان چشمه خوش به نتيجه برسيد؟

اولويت ما براي انعقاد قرارداد با شركت «گازپروم نفت»، توسعه ميدان مشترك آذر هست. براي توسعه اين ميدان نفتي، «گازپروم نفت» و شركت «اويك» ايران در حال مذاكره هستند. اگر به تفاهم برسند و پيشنهاد فني و مالي خوبي بدهند ما آماده ايم (تا اين قرارداد را واگذار كنيم.)

به نظر جنابعالي، تاثير انتخابات رياست جمهوري دوازدهم بر صنعت نفت چه بوده است؟

به نظرم سياست هاي تعيين شده است در صنعت نفت مي تواند با قدرت بيشتري پيش برود. اين سياست ها، سياست هاي فردي نيست. سياست هاي رييس جمهور و كشور است و من فكر مي كنم صنعت نفت با قدرت بيشتري مي تواند راهبردهاي رييس جمهور را پيش ببرد.

آقاي زنگنه، اينكه نتوانستيد در چهارسال گذشته هيچ قرارداد توسعه اي ببنديد را جزو نقاط ضعف تان مي دانيد؟ (قرارداد توسعه نفتي فاز ١١ پارس جنوبي با توتال يك ماه بعد از اين مصاحبه امضا شد.)

خير. جزو نقطه ضعف هاي دلواپسان مي دانم كه نگذاشتند كار كنيم. خيلي ما را اذيت كردند. هنوز هم (اذيت) مي كنند. نشانه ارزش هم اين بود كه در انتخابات بگويند شما كاري نكرديد. اصلا تلاش ارزش اين است كه ما نتوانيم كار كنيم بعد بگويند ديديد كار نكرديد! به زبان راحت مي خواهند در كشور كار نشود تا بعدا بگويند اينها نتوانستند كار كنند.

آقاي وزير؛ در حالي شما سهميه ٣ ميليون و ٨٠٠ هزار بشكه اي توليد نفت ايران در اوپك را (در ماه خرداد) براي ٩ ماه آينده پذيرفتيد كه خودتان اعلام كرده ايد كه توليد نفت روزانه ٣ ميليون و ٩٠٠ هزار بشكه است و مديرعامل شركت ملي نفت هم گفته اند كه توليد نفت به ٤ ميليون بشكه در روز مي رسد. چطور اين سهميه را پذيرفتيد؟!

آنچه براي ما مهم است آمار منابع ثانويه راجع به توليد نفت ايران است.

ولی قبلا اين طور نبود. شما پيش از اينها، آمار منابع ثانويه براي توليد نفت ايران را رد مي كرديد. (به همين دليل هم آماري كه وزارت نفت رسما از توليد نفت ايران به اوپك گزارش مي كند و در گزارش هاي ماهيانه اين شرکت درج مي شود هميشه بيش از آمار منابع ثانويه است.)

اينكه توليد واقعي نفت ما چقدر هست، همان است كه واقعي هست. ولی آنچه ملاك ارزيابي اوپك و تعيين تخلف هاست آمار منابع ثانويه هست. ظرفيت سازي با توليد تفاوت مي كند.

آمار منابع ثانويه بالاتر از ٣ ميليون و ٨٠٠ هزار بشكه در روز را براي ايران ثبت كرده است؟

خير. نمي گويند. (در ماه خرداد)

الان توليد نفت ايران چقدر است؟

هماني كه منابع ثانويه مي گويند. (بر اساس آخرين آمار اوپك به نقل از منابع ثانويه، توليد نفت ايران در ماه جولاي ٣ ميليون و ٨٢٤ هزار بشكه در روز بوده است در حالي كه ايران توليدش در اين ماه را ٣ ميليون و ٩٠٠ هزار بشكه در روز به اوپك اعلام كرده است.)

اينكه در داخل مي گوييد توليد نفت ايران به ٣ ميليون و ٩٠٠ هزار بشكه در روز رسيده است را چطور با آمار منابع ثانويه جمع كنيم؟

ما به تفاهمي كه مي كنيم احترام مي گذاريم.

شما با وزير نفت سعودي در اوپك صحبت كرديد؟

اينكه با هم بنشنيم و جلسه بگذاريم خير. ولی در حاشيه اجلاس اوپك صحبت كرديم. ايشان پيروزي آقاي روحاني در انتخابات را تبريك گفتند و براي ايران آرزوي توسعه و پيشرفت ايران را كردند.

يعني اختلاف نظر سياسي دو كشور تاثيري بر همكاري نفتي شما نداشته است؟

نمي توانم بگويم تاثيري نداشته است ولی هر دو طرف به اين عقلانيت رسيده ايم كه به نفع مردمان دو كشور است كه در اينجا (اوپك) با يكديگر دعوا نكنيم. همكاري كنيم.

فكر مي كنيد بتوان در بستر نفت، رابطه ايران و عربستان را اصلاح بخشيد؟

در شش ماه گذشته تنشي در رابطه نفتي مان با عربستان نداشته ايم. اين روشن است.

در دولت يازدهم، يكي از اولويت هايي كه وزارت نفت پيگيري مي كرد، همكاري با شركت هاي روسي بود. در دولت دوازدهم هم اينچنين خواهد بود؟

چنين اولويتي نداشتيم. مي خواستيم با همه كار كنيم، روس ها جلو آمدند با آنها هم كار كرديم. اولويت ويژه اي وجود نداشت. الان هم كه مي خواهيم با همه شركت ها كار مي كنيم، با روس ها هم كار مي كنيم.

تكليف آن صد هزار بشكه نفتي كه قرار بود به روس ها بفروشيد چه شد؟

كار ما تمام شده است هست، آنها بايد برداشت كنند.

روس ها اين نفت را براي چه بازارهايي مي خواهند؟

براي بازارهاي ارزش در آفريقا و امريكاي لاتين. براي هر جايي كه خودشان بخواهند مي برند.

قرارداد توسعه فاز ١١ با توتال نهايي شده است هست. (يك ماه بعد از اين مصاحبه قرارداد امضا شد.) آيا توتال منابع بانكي تامين پروژه را آماده كرده يا بانك همراهش را معرفي كرده است؟

آنها كارهاي ارزش را انجام داده اند. مورد نیاز نيست ما از آنها بپرسيم. حتي اگر منابع بانكي نياورند، توتال به اندازه كافي خودش منابع مالي دارد كه اين پروژه را انجام دهد.

فكر مي كنيد قرارداد توسعه فاز ١١ با توتال مي تواند رابطه بانك هاي بزرگ با ايران را تسهيل كند؟

قطعا موثر است.

بعد از قرداد فاز ١١، كدام يك از قراردادهاي توسعه ميادين نفتي و گازي ايران آماده امضا است؟

چند طرح است كه نمي دانم كدامش (زودتر) مي رسد. يكي توسعه لايه نفتي پارس جنوبي است كه با مرسك (دانمارك) در حال مذاكره هستيم؛ ميادين منصوري و آب تيمور هست. مذاكراتي كه با شركت وينترشال (آلمان) براي توسعه ميادين نفتي بندكرخه و سهراب داريم خيلي خوب پيش مي رود. در ميدان نفتي ياران كمي از اينها عقب تر است

اخبار اقتصادی – اعتماد

واژه های کلیدی: ايران | منابع | قرارداد | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs